SON DAKİKA | İsrail’den BM’ye acil bildirim! ‘Gazze’deki Filistinleri 24 saat içinde güneye kaydırın’

İsrail ve Hamas arasındaki çatışma devam ederken bölgeden yeni haberler gelmeye devam ediyor. İsrail Enformasyon Bakanı Galet Distel-Atbaryan istifa ederken İsrail’de olağanüstü hal hükümeti kuruldu. İsrail Hamas’ın çağrılarının ardından bugün için vatandaşlarına dikkatli olmaları uyarısında bulundu. Filistin Sağlık Bakanlığı İsrail’in yoğun bombardımanına hedef olan abluka altındaki Gazze Şeridi’nde binlerce yaralının olduğunu belirterek, acil müdahale çağrısında bulundu. İşte dakika dakika yaşananlar…

İNSANLIK DRAMI BÜYÜYOR

Bombardımanda ailesinin evi yerle bir oldu. Filistinli muhabir enkaz altındaki yaralı annesinin elini öperek moral vermeye çalıştı. Muhabirin annesi kurtulurken 2 kardeşi ve 3 kuzeni hayatını kaybetti.

Ekran görüntüsü 2023-10-13 063426


06.30

İSRAİL’DEN BM’YE ACİL BİLDİRİM

Yapılan açıklamada “Gazze’deki Filistinleri 24 saat içinde güneye kaydırın” denildi.

06.00

ACİL MÜDAHALE ÇAĞRISI

Filistin Sağlık Bakanlığından yapılan yazılı açıklamada, “İsrail’in Gazze Şeridi’ndeki halkımıza yönelik saldırganlığının artması nedeniyle hastanelere ulaştırılan çok sayıda yaralı var. Kentteki hastanelerin ameliyathanelerinde çalışan ekipler ciddi baskı altında.” ifadelerine yer verildi.

Sağlık Bakanlığı Operasyon Daire Başkanı Hani Hamade de açıklamasında Gazze’deki hastanelerde yüzlerce ağır yaralının gerekli müdahalelerin yapılması için uzun kuyruklar oluşturduğunu aktardı.

Operasyon ve sağlık ekiplerinin günün 24 saati çalıştığını ve operasyonların yoğunluğu nedeniyle ciddi yorgunluk yaşadığını vurgulayan Hamade şunları kaydetti:

“Acil tıbbi ihtiyaçların sağlık tesislerine taşınması ve yaralıların Gazze Şeridi dışına nakledilmesi için güvenli koridorlar açılarak binlerce yaralının kurtarılması için ilgili tüm tarafların hızlı müdahale etmesi gerektiği çağrısında bulunuyoruz. Bununla birlikte kentteki tıbbi ekipleri desteklemek için de sağlık heyetlerinin kente gönderilmesi talebinde bulunuyoruz.”


05.00

SDEROT’UN YÜZDE 60 TAHLİYE EDİLDİ

İsrail devlet televizyonu KAN’a göre, Sderot yerleşim birimindeki sakinlerin ülkenin merkezindeki otellere tahliyesi devam ediyor.

Sderot’ta şu anda yerleşimci nüfusun yüzde 40’ı olan yaklaşık 13 bin kişi kaldı.

Gazze Şeridi’nden onlarca roketin düştüğü Sderot, Hamas’ın silahlı kanadı İzzeddin el-Kassam Tugayları’na bağlı unsurların 7 Ekim’deki sızma operasyonunun ardından İsrail ordusuyla yoğun çatışmalara sahne olmuştu.

Yaklaşık 31 bin nüfuslu sınır kenti Sderot’un Belediye Başkanı Alon Davidi 11 Ekim’de yaptığı açıklamada, İsrail hükümetine çatışmalar nedeniyle şehrin tüm sakinlerini organize bir şekilde tahliye etmesi çağrısında bulunmuştu.


04.00

İSRAİL’DEN YURT DIŞINDAKİ VATANDAŞLARA ÇAĞRI: ‘BUGÜN DİKKATLİ OLUN’

Hamas’ın, dünya Müslümanlarını cuma günü Kudüs, Mescid-i Aksa ve Gazze’ye destek olmaya çağırmasının ardından, Tel Aviv yönetimi, yurt dışındaki vatandaşlarına uyarıda bulundu.

İsrail devlet televizyonu KAN’a göre, İsrail Ulusal Güvenlik Konseyi, yurt dışında yaşayan İsraillilere cuma günü dikkatli olmalarını ve Filistinlilere destek gösterilerinden uzak durmalarını tavsiye etti.

Hamas, 10 Ekim’de Filistin halkını, İslam dünyasını ve dünyanın her yerindeki özgür insanları cuma günü Kudüs, Mescid-i Aksa ve Gazze’ye destek için genel seferberliğe çağırmıştı.


03.00

ACİL DURUM HÜKÜMETİ KURULDU

İsrail Meclisi’nden(Knesset), yapılan yazılı açıklamada, “Gazze Şeridi’yle savaş süresince faaliyet gösterecek olağanüstü hal hükümeti 64 milletvekilinin desteği, dört aleyhte oy ile onaylandı.” ifadelerine yer verildi.

Açıklamada, İsrail’de ana muhalefet lideri ve eski Başbakan Yair Lapid’in bu hükümete katılmadığı belirtildi.

Olağanüstü hal hükümeti anlaşmasının, İsrail içinde bölünmeye ve kitlesel protestolara yol açan tartışmalı “yargı reformu” mevzuatının dondurulmasını da içerdiği kaydedilen açıklamada, “çatışma döneminde, çatışmanın kendisiyle ilgili olmayan, hükümet destekli hiçbir yasa tasarısı veya önerinin Meclise sunulmayacağı” vurgulandı.

İsrail devlet televizyonu KAN’a göre, hükümet, İsrail Başbakanı Binyamin Netenyahu ile muhalefet üyelerinden Benny Gantz arasında yapılan ve Gantz’ın partisinin (Mavi-Beyaz) beş üyesinin bakan olarak görev yapacağı anlaşmayla kuruldu.

Beş isim daha katılan kabinede ayrıca, eski savunma bakanı olan Gantz ile mevcut Savunma Bakanı Yoav Gallant ve Başbakan Netanyahu yer aldı. Muhalefet lideri Lapid ise hükümete katılmayı reddetti.


02.00

İSRAİLLİ BAKAN İSTİFA ETTİ

İsrail Enformasyon Bakanı Galet Distel-Atbaryan, X sosyal medya hesabı üzerinden yaptığı açıklamasında, “ulusal direnci güçlendirmekle görevlendirilen Enformasyon Bakanlığının yeni kurulduğuna ve henüz 17 hafta önce bütçesinin verildiğine” işaret etti.

Tel Aviv’in Gazze’ye karşı yürüttüğü saldırılar sırasında uluslararası alanda İsrail hakkında enformasyon sağlamakta Dışişleri Bakanlığının yanı sıra Diaspora Bakanlığının görevlendirildiğini paylaşan Distel-Atbaryan, İsrail’in saldırılar sırasında “her kuruşa ihtiyaç duyduğu ve bakanlık görevini sürdürmenin kamu bütçesinin israfı anlamına geldiği” değerlendirmesinde bulundu.

Distel-Atbaryan, mevcut tabloda devlet bünyesinde bakanlığın işlevini yürüten çok sayıda kurumun bulunduğunu belirterek, istifa ettiğini açıkladı.

İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu’ya kendisine bu görevi verdiği için teşekkür eden Distel-Atbaryan, Başbakan’dan bakanlığın bütçesini Gazze Şeridi çevresinde yaşayan İsraillilere göndermesini istedi.

Likud Milletvekili Distel-Atbaryan, Meclisteki görevine ise devam edeceğini duyurdu.

İsrail Başbakanı Netanyahu, 11 Ekim’de muhalefet lideri Benny Gantz ve partisiyle acil durum hükümeti kurulması konusunda anlaşmıştı.

İsrail’de her 5 Yahudi’den 4’ü, Filistinli grupların abluka altındaki Gazze Şeridi’nden 7 Ekim’de başlattığı saldırı ve sonuçları konusunda ülke yönetimini suçluyor.

İsrail’deki Diyalog Merkezi’nin (Dialog Center) ülke genelinde 620 Yahudi ile yaptığı ankete göre, katılanların yüzde 86’sı Gazze’deki Filistinli grupların saldırısından ülke yönetimini sorumlu tutuyor.


01.00

“İSRAİL BEYAZ FOSFOR BOMBASI KULLANDI”

İnsan Hakları İzleme Örgütü’nün (HRW), sosyal medya platformu X hesabından yapılan açıklamada, “İsrail, Gazze ve Lübnan’daki askeri operasyonlarında beyaz fosfor kullanarak sivilleri ciddi ve uzun süreli yaralanma riskiyle karşı karşıya bıraktı.” ifadesine yer verildi.

Beyaz fosforun dayanılmaz yanıklara yol açtığı ve evleri ateşe verebildiği hatırlatılan açıklamada, nüfusun yoğun olduğu bölgelerde beyaz fosfor kullanımının hukuka aykırı olduğu vurgulandı.

Filistin Dışişleri Bakanlığının X sosyal medya platformundan yapılan açıklamada, “İşgalci İsrail, Filistinlilere karşı uluslararası yasaklı olan beyaz fosforu kullanıyor.” denildi.

Lübnan Hizbullahı, sınırın güneyindeki Dahayra beldesi karşısında yer alan İsrail askeri mevzisinin füzelerle hedef alındığını duyurmuştu.

Lübnan resmi ajansı NNA’da yer alan habere göre ise füzenin atılmasından kısa süre sonra Dahayra çevresinin topçu atışıyla, Yarin beldesi çevresinin de fosfor bombalarıyla hedef alındığı kaydedilmişti.

ANASAYFAYA DÖNMEK İÇİN TIKLAYINIZ
Kayseri'de feci kaza! Şarampole devrilen otomobilin sürücüsü...Kayseri’de feci kaza! Şarampole devrilen otomobilin sürücüsü…
İran Dışişleri Bakanı Abdullahiyan'dan sert çıkış!İran Dışişleri Bakanı Abdullahiyan’dan sert çıkış!
İsrailli Bakan Galet Distel istifa etti!İsrailli Bakan Galet Distel istifa etti!

Yorum yapın

undef 7701
undef 5147
undef 8087
undef 8177
undef 2467
undef 2468
undef 6777
undef 4927
undef 5723
undef 7193
undef 5570
undef 5692
undef 5170
undef 7880
undef 2826
undef 7894
undef 4686
undef 9156
undef 3918
undef 6888
undef 9857
undef 5311
undef 9834
undef 5439
undef 9281
undef 1865
undef 9429
undef 9351
undef 8191
undef 3937
undef 9354
undef 9004
undef 3913
undef 5730
undef 5364
undef 3655
undef 1567
undef 7500
undef 4756
undef 3549
undef 2035
undef 7030
undef 2986
undef 2743
undef 3540
undef 6437
undef 1612
undef 3395
undef 9649
undef 9578
undef 5351
undef 9429
undef 6431
undef 5188
undef 7968
undef 5315
undef 3712
undef 6779
undef 6004
undef 2621