Bakan Koca’dan Gazze’deki yaralıların Türkiye’ye getirilmesine ilişkin açıklama geldi! ‘Bu akşam saatlerinde planlıyoruz’

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Mısır’ın başkenti Kahire’de tedavi gören Gazzeli çocukları ziyaret etti. Çocukları ziyaretini sosyal medya hesabından paylaşan Bakan Koca, “Kahire’de tedavi gören Gazzeli yaralı ve kanser hastası çocukları ziyaret ettik. İhtiyaç duyan hastalarımızın Türkiye’ye getirilmesi için gerekli adımları atıyoruz. Her Gazzeli hastanın tedavisi, insanlığın onurunu kurtarmaya dönük bir çabadır” ifadelerini kullandı.

Öte yandan Bakan Koca, “Refah Sınır Kapısı’ndan geçecek 26 hasta ve 13 refakatçinin naklini bugün için planladık” dedi.

“İLK ETAPTA BAŞTA ÇOCUKLAR OLMAK ÜZERE KANSER HASTALARININ EL ARİŞ HASTANELERİNE NAKLEDİLMESİ PLANLANMAKTA”

Bakan Koca ve Mısırlı mevkidaşı Abdulgaffar, yaralıları ziyaretin ardından ortak basın toplantısı düzenledi. Gazze’de 7 Ekim’de başlayan saldırıların ardından Abdulgaffar ile hem kişisel hem de teknik ekipler seviyesinde yakın bir çalışma ve dayanışma içerisinde olduklarını belirten Koca, “Kendisiyle çok sayıda telefon ve video konferans görüşmesi gerçekleştirdik. Son olarak dün akşam saatlerinde 1 saat süren video konferans gerçekleştirdik. Teknik heyetlerimiz yaklaşık 1 aydır birlikte çaba sarf ediyor. Az önce Kahire’de tedavileri devam eden Gazzeli hastaları ziyaret ettik. Ardından El Ariş’e geçerek hastaları orada da ziyaret edip görüşmelerimize devam edeceğiz” ifadelerini kullandı.

Koca, “İlk etapta başta çocuklar olmak üzere kanser hastalarının Refah Sınır Kapısı’ndan Şeyh Zuveyd ve El Ariş hastanelerine nakledilmesi planlanmakta. Bu hastaların tedavilerini Türkiye’den gelecek sağlık personeli ile Mısırlı meslektaşlarının birlikte yapmasını planlıyoruz. İkinci etapta ise durumu uygun olan hastaların ambulans uçaklarla Türkiye’ye getirilmesi planlanıyor” dedi.

YARALANAN KADININ SÖZLERİ DUYGULANDIRDI

Bakan Koca hastaneye ziyareti Gazzeli yaralı bir kadınla konuştu. Gazzeli kadının ‘Ailemden 17 kişi hayatını kaybetti, enkazdan 4 saat sonra çıktım’ sözleri duygulandırdı.

TÜRKİYE’DEN GAZZE’YE SAĞLIK YARDIMI

Gazze’ye sağlık yardımı taşıyan askeri uçak, gerekli hazırlıklar yapıldıktan sonra 23 palet ilaç ve tıbbi malzeme ile Kayseri 12’nci Ulaştırma Ana Jet Üssü’nden havalanan uçak Mısır’a indi. Gazze’ye sağlık yardımı taşıyan uçakta, uzman doktor ve hemşirelerin de aralarında olduğu 9 sağlık çalışanı bulunuyor. Sağlık ekibi, Mısır Sağlık Bakanlığı ile yapılan çalışmalar çerçevesinde yaralı sivillerin tedavisinde görev yapacak. Uçak, Mısır’ın El-Ariş Havalimanı’na indi.

“ZOR GÜNLERİ KUVVETLİ BİR DAYANIŞMAYLA GERİDE BIRAKACAĞIZ”

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, hastaların Refah Sınır Kapısı’na nakli için devam eden diplomasi faaliyetlerinin, Türkiye, Mısır ve İsrail’den yetkililerin oluşturduğu sağlık koordinasyon ekibince yürütüldüğünü belirterek, şöyle konuştu:

“Sayın Bakana bu süreçte gösterdiği yapıcı işbirliğinden dolayı şahsım, hükümetim ve kardeş Türkiye halkı adına teşekkür ediyorum. İnşallah bu zor günleri kuvvetli bir dayanışmayla geride bırakacağız. Diğer yandan, sabah gerçekleştirdiğimiz ikili görüşmede karşılıklı bilgi ve tecrübe paylaşımı ile sağlığın tüm alanlarında yakın işbirliği konusunda mutabık kaldık. Kendisini ve ekibini en kısa sürede ülkemize davet ederek, kendilerini Türkiye’de ağırlamaktan duyacağım memnuniyeti ifade ettim.”

Gazetecilerin sorularını yanıtlayan Koca, “Geçen hafta Mısır Sağlık Bakanının yanı sıra İsrail Sağlık Bakanıyla da Gazze halkı için telefon görüşmeleriniz oldu. İsrail Sağlık Bakanıyla bu çerçevede yine görüşmeleriniz olacak mı?” sorusu üzerine, şöyle konuştu:

“Özellikle bu süreci daha önce İsrail Sağlık Bakanlığı ile de görüşerek birlikte bir koordinasyon oluşturduk. Teknik ekipler, her üç ülkeden oluştu ve bu çalışma yoğun bir şekilde devam ediyor. Buradaki temel amacımız, öncelikle Gazze’den gelecek kanserli ve çocuk hasta grubunu Şeyh Zuveyd ve El Ariş hastanelerine getirmek ve bizim Türk doktorlarıyla birlikte Mısırlı ekip değerlendirdikten sonra uygun olan hastaları Türkiye’ye getirmek arzusundayız. Çabamız bu yönde. Bugün Gazze’den Türkiye’ye hasta götürebilir miyiz? Kanserli hasta alabilir miyiz? Bizim çabamız bu. Umarım bugün Gazze’den hastalarla Türkiye’ye dönmüş oluruz. Bunun içinde birazdan Sayın Bakanımla birlikte El Ariş’e geçmiş olacağız.”

“İHTİYAÇ NERDEYSE ORADAYIZ “

Sahra hastanelerinin nerede kurulacağına ilişkin soru üzerine de Koca, şunları kaydetti:

“Bununla ilgili üçlü koordinasyon üzerinde çalışıyor. Temel hedef Gazze’de öncelikli bu sahra hastaneleri kurabilmektir ama ihtiyaç halinde Refah Sınır Kapısına yakın bölgede de bu sahra hastanelerini kurmak istiyoruz. Koordinasyon bunu da değerlendiriyor, bize bu anlamda ihtiyaç neredeyse gösterildiği an hazırız.”

KANSER HASTASI ÇOCUKLARLA BULUŞTU!

Mısır Sağlık Bakanı Halid Abdulgaffar ile “57357 Çocuk Kanser Hastanesi”ne ziyarette bulunan Bakan Koca, burada, Gazze’den getirilen kanser hastası çocuklarla buluştu.

Çocuklar ve aileleriyle tek tek sohbet edip oyuncak hediye eden ve doktorlardan sağlık durumları hakkında bilgi alan Koca, hastanenin resim ve müzik terapi odalarında çocukların yaptığı çalışmaları da inceledi.

Bakan Koca, İsrail’in saldırılarında bütün ailesini kaybeden ve anneannesinin gözetiminde hastanede tedavi gören Gazzeli Mücahit isimli bir çocukla da yakından ilgilendi.

(AA-DHA)

ANASAYFAYA DÖNMEK İÇİN TIKLAYINIZ
Birçok yeni özellik geleceği söyleniyor ama bu seferki biraz farklı!Birçok yeni özellik geleceği söyleniyor ama bu seferki biraz farklı!
Avrupa Uzay Ajansı duyurdu: Gelmiş geçmiş en güçlü patlamanın gama ışınları tespit edildi!  Dünya'daki kitlesel yok oluşlar hakkında bilgi sağlayabilirAvrupa Uzay Ajansı duyurdu: Gelmiş geçmiş en güçlü patlamanın gama ışınları tespit edildi! Dünya’daki kitlesel yok oluşlar hakkında bilgi sağlayabilir
Direksiyon başında bayıldı! Ortalık karıştıDireksiyon başında bayıldı! Ortalık karıştı

Yorum yapın

undef 7701
undef 5147
undef 8087
undef 8177
undef 2467
undef 2468
undef 6777
undef 4927
undef 5723
undef 7193
undef 5570
undef 5692
undef 5170
undef 7880
undef 2826
undef 7894
undef 4686
undef 9156
undef 3918
undef 6888
undef 9857
undef 5311
undef 9834
undef 5439
undef 9281
undef 1865
undef 9429
undef 9351
undef 8191
undef 3937
undef 9354
undef 9004
undef 3913
undef 5730
undef 5364
undef 3655
undef 1567
undef 7500
undef 4756
undef 3549
undef 2035
undef 7030
undef 2986
undef 2743
undef 3540
undef 6437
undef 1612
undef 3395
undef 9649
undef 9578
undef 5351
undef 9429
undef 6431
undef 5188
undef 7968
undef 5315
undef 3712
undef 6779
undef 6004
undef 2621